Sanat Tarihi

Merhabalar değerli Bilimsell.com okuyucuları !
Bu yazımızda sizlere sanat tarihi nedir ? , sanat tarihçisi ne iş yapar ondan bahsedeceğiz.
Sanat Tarihi Nedir ?
Sanat tarihi , çok değerli bir hocamınız bahsettiği üzere en basit haliyle ” iletişim ” dir .
İnsanoğlu var olduğu andan itibaren doğası gereği kendisinden başka canlılarla ya da kendi cinsiyle bir bağ yaratma eğilimindedir . Bu bağı da en verimli şekilde sanat ile oluşturmaya çalışmıştır. Buna örnek olarak şunu verebiliriz ; mağaralarda bulunmuş duvar resimlerinde ( petrogliflerde ) ava gitmeden önce çizilmiş , o gün avlanacak ya da daha önceden avlanmış hayvanlar yer almaktadır . Burada verilen mesaj ” bak biz burada böyle hayvanlara rast geldik , bunları avladık . ” olmalıdır .
Sanat Tarihçisi Ne Yapar ? 

Sanat tarihçisi objeleri inceler , yani bir başka deyişle objeleri konuşturur. Geçmiş ile günümüz arasında bir bağ oluşturmaya çalışır. Bunu yaparken belli başlı yöntemlerden ve git gide gelişen teknolojiden yararlanır. Stratejisini ona göre belirler .
Sanat tarihçileri kazılar yapar , geçmişiniz izini sürer.
Sanat Tarihçilerinin iş imkanları neler ?
Toplumumuzda sanat tarihçileri ve arkeologlara ” mezarcı ” gözüyle bakılıyor . Sistemli , devlet tarafından izin verilmiş , denetimi yapılan kazılarda bu meslek kolları çıkan buluntuları cebe atıyormuşçasına değerlendirilir! Bu tamamıyla yanlış , kendini bilmez birkaç kişinin ütopyasından ibarettir .
Sanat tarihçileri il özel idarelerde , belediyelerde ( ki belediyelerin 1 adet sanat tarihçisi bulundurma zorunluluğu var! ) , özel ve devlet müzelerinde , gerekli eğitimi aldıktan sonra üniversitelerde öğretim görevlisi olarak iş bulabilmektedirler .
Yakın gelecekte Halk Eğitim Merkezlerinde de görev alabilme konusu konuşulacaktır..
Ama… Sanat tarihçilerinin önünü açmak da devletimize düşüyor . Güzel Sanatlar Liselerinde , Anadolu Liselerinde ” Sanat Tarihi ” derslerine resim öğretmenleri ders vermek için girerse bu iş rayından çıkar . Verimli bir eğitim sistemi izlenemez hale gelir..

Merak ettiğiniz daha fazla bilgi varsa lütfen iletişime geçiniz. Eksik gördüğünüz noktalar ya da yanlış bulduğunuz görüş var ise lütfen bize bildirin.
Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.