Playstation Classic

Merhabalar değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bu yazımızda sizlere özellikle gençlerin vazgeçilmez tutkusu olan , ” Akşam ne yapalım ? -Hadi playstation oynamaya gidelim . ” gibi lise yıllarımızı , üniversite hayatımızı , işten eve yorgun argın gelip bir nebze olsun eğlenmek için oynadığımız , Playstation ve Türkiye’de satışa sunulan Playstation Classic ürünü hakkında naçizane bilgiler vermeye çalışacağız.

Playstation Web Sitesi konu ve ürün ile ilgili yayınlamış olduğu haberde / reklamda bu ürün için şöyle demekte ” Önceden 20 klasik oyunun yüklenmiş olduğu orijinal PlayStation konsolunun yeniden tasarlanmış kompakt hali. ”

Söylemden de anlaşılacağı üzere minnacık , sevimli ve taşıması kolay , kompakt bir ürün ile tanışma vakti !

1994 yılında çıkarılan ürün ile aynı logo , tasarım , düğme düzeni gibi özelliklerin birebir aynı olması ve 2018 de çıkarılan ürünün %45 daha küçük tasarlanmış olması ilgi çekicidir.

Ürünün iki adet kablolu kontrol cihazı, konsolu TV’nize bağlamak için bir HDMI kablosu ve oyunlar arasında geçiş yaparken maceralarınızı kaydetmenize olanak sağlayan sanal bir hafıza kartıyla birlikte satılacağı resmi web sitelerinden açıklandı.  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ürün,  içerisinde 20 adet oyun yüklenmiş halde kullanıcıya sunulacak .

Ürünün iki adet kablolu kontrol cihazı ” Klasik Kontrol Cihazı ” adı ile tanıtılmış ve açıklamasında da şu ifadelere yer verilmiştir.

” Orijinal PlayStation kontrol cihazı, oyun oynama alışkanlıklarımızı kökünden değiştirdi. PlayStation Classic, dört arka tuşa ve mükemmel tutuş sağlayan ergonomik tasarıma sahip bu kontrol cihazından kutuda iki adetle birlikte satılıyor. ”

Ürün özellikle nostalji sevenler için bulunmadık Hint kumaşı niteliğinde olacaktır. Böylesine küçük ve mazisi olan ürün yurt dışında 99 Euro’dan satışa sunuldu . Cihazın Türkiye’deki fiyatının ise 799 TL olduğu açıklandı.

Teknik Özellikleri ve Paket İçeriği

Video Çıkışı: 720p, 480p

Ses Çıkışı: Linear PCM

Giriş/Çıkış: HDMI™ çıkış portu

Dış Boyutlar: Yaklaşık 149 x 33 x 105mm (5.8 x 1.3 x 4.1 in) (en x boy x derinlik) (Kontrol cihazı hariç)

Konsol Ağırlığı: Yaklaşık 170g (6.0 oz)

Kontrol Cihazı Ağırlığı:Yaklaşık 140g (4.9 oz)

Teknik özellikler ve paket içeriği shiftdelete.net’ten alınmıştır.

Türkiye’deki teknoloji bloglarını , forumlarını ziyaret ettiğimizde satışa sunulan fiyat olan  799 Türk lirasının çok fazla olduğunun , daha uygun fiyat ile satışa sunulabileceğinin yazıldığını okuyoruz. Bize göre de bu fiyat oldukça yüksek ( 99 Euro’ya göre ) ama bu fiyat artımında gümrük vergisinin etkili olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Yeni ürün olan Playstation Classic nasıl geri dönüşler alır , ilerleyen zamanlarda daha net olarak göreceğiz . Türkiye’de olmasa da yurt dışında ufak çapta da olsa bir patlama yapmasını bekliyoruz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz , bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

 


Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.