Ören Yeri Nedir , Nasıl Oluşur ?

Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bugünkü yazımız ” Ören Yeri Nedir , Nasıl Oluşur ? ” üzerine olacaktır. Konu ile alakalı naçizane bilgiler ve bunları destekleyici kendi hazırladığımız power point sunusu yer alacaktır.

Ören yeri en genel tabiri ile doğal süreçler ve dışarıdan gelen etkiler sonucu oluşturulmuş katmanları bulunan  , tarihi ve kültürel değeri olan alanlardır. Bu alanlar İngilizce ruins olarak çevrilebilir. Ve kalıntılar anlamını taşır.

Bir devletin , toplumun yaşadığı ve burada uzun yıllar ürettiği aynı zamanda da tükettiği maddi / manevi her türlü olgunun , bazen doğal afetler sonucunda bazen savaşlar neticesinde hasar görerek , üst üste binmesi ile ( bu katmanlaşma bazen değişiklik gösterebilir , her zaman düzenli bir katman ile karşılaşılmaz. ) katmanlardan oluşur. Bu katmanlar belirttiğimiz gibi her zaman düzenli bir sıra takip etmeyebilir , bunda en etkin sebep olarak kaçak kazılar sonucu katmanların değiştirilmesini sayabiliriz. Çünkü bilimsel teknikler kullanılmadan yapılan her işlem mevcut sıraya vurulmuş büyük bir darbe olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak sıralama ve mevcut sırada bulunan nesneler hakkında direkt yargıya varmak olanaksız olacaktır.

Ören yerlerine örnekler vermek gerekirse ;

Şu an en moda olan ve 2018 Kültür ve Turizm yılına adını vermiş olan Troya Ören Yeri gösterilebilir. Bunun dışında aslında ülkemizin çoğu kentinde bilimsel çalışmaların yürütüldüğü , bazıları arkeoparka dönüştürülmüş ya da dönüştürülmesi planlanan antik kentler sayılabilir. Ülkemiz bu bakımdan oldukça zengin sayılabilir.  Fakat bu konuda sağlanan destek ne kadar fazla bu tartışılır. Sizlerinde malumunuz bilimsel çalışmalar için yürütülen süreçte harcanan paraların boyutları gelişen teknoloji ile oldukça büyümekte ,  hal böyle olunca Kültür ve Turizm Bakanlığı , özel işletmeler sağladıkları desteklerde belirli kısıtlamalara gitmek durumunda kalabiliyorlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Resmi Web Sitesi

Türkiye Kültür Portali

Yukarıda yer alan linklerden Türkiye’deki Müzeler ve Ören Yerlerine ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir ören yerinin nasıl oluştuğunu anlatacak bir slayt gösterimiz mevcut . Aşağıda yer alan linkte tıklayarak slayt gösterisine ulaşabilir ve yukarıda anlatmaya çalıştığımız durumu en net şekilde kavrayabilirsiniz.

Bir Ören Yeri Nasıl Oluşur ? Dosyaya ulaşmak için tıklayın . 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz , bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.