Makale Nedir ? Türleri Var Mıdır ?

Merhabalar değerli Bilimsell.com okuyucuları!

Makale Nedir ? Türleri Var Mıdır ? ” başlıklı konumuza hoşgeldiniz ! Bugün sizlere başlıktan da anlayacağınız üzere makalenin ne olduğundan ve türlerinden bahsetmek istiyoruz. İstiyoruz çünkü ; yaptığımız işin , yazdığımız yazıların farkında olmak durumundayız .

Makale en genel ve klişeleşmiş tanımı ile bir düşünceyi , görüşü savunmak veya kanıtlamak amacıyla yazılmış yazılara denir. Bilimsel metin türleri içerisinde yer alır. Bu yazılar gazetelerde ( Türkiye’deki gazetelerde yer alan yazılar daha çok ” Köşe Yazısı ” ya da ” Haber Yazısı ” adı ile anıldığından makale kategorisine almak biraz şüphe uyandırıcı olmakta ve tartışmaya açık hale gelmektedir.  ) ve dergilerde yayımlanır. Dergilerde yayınlanan makaleler ( tezi savunmak , desteklemek , görüş geliştirmek için ) belli başlı aşamalardan geçer. Bunlardan ilki özgün olmasıdır. Özgünlüğü olmayan bir yazının , dergilerde ( ki bu dergilerin ” Özgünlüğünü Kontrol Etme ” aracı / havuzu kullandığını asla unutmamalıyız. ) kabul görmesi pek de mümkün değildir. İçeriğinin konu başlığı ile uyumlu olması , içeriğinde yer alan kaynakların , tanıkların ifadeleri gibi durumların iyi seçilmiş ve baştan savma olmaması gerekir. Bilimsel bir makale yazmak için , bilimsel ölçütler gerekir. Bunlar arasında makalenin hangi formatta , hangi yazı türü ile , hangi büyüklükte yazılacağı gibi ölçütler yer alabilir. Bilimsel makale yazımında analiz etme , sonuca varma ve varılan sonucu bir başka ( önceki ) somut veriler ile desteklemek önemlidir. Yazılacak konu ile alakalı ön araştırma yapılırken daha önce yazılmış benzer örnekler mutlaka incelenmelidir.Bu özellikleri karşılayan makaleler dergilerde yayımlanmaya kabul görür.

Makale her konuda yazılabilir , belirli sınırlamaları yoktur. Makale yazabilmek için o konunun uzmanı olmak gerekir. Uzmanı olduğumuz makalelerde somut verilere dayandırmak esastır. Bunu kabul ettirmek önemlidir. Nesnel bir dil kullanmak da önemli hususlardan birisidir. Nesnel bir dilden kastınız nedir ? diye soracak olursanız , konu ile ilgili terminolojiye hakim olmak gerekir. Örneğin; sanat tarihi alanında yazılan bir makalede caminin bölümlerini açıklarken ” burası böyle , bunun adına halk böyle diyor ” gibisinden söylemlerde bulunmak yerine ; ” Kubbeye geçiş elemanları pandantif ve tromptur ” gibi ifadeler kullanmak o yazılan yazının değerini katlayacaktır.

2 tür makale vardır. Bunlar ; Bilimsel Makaleler ve Edebi Makalelerdir.

Bilimsel makaleler ile ilgili biraz bilgi vermeye çalıştık . Gelelim edebi makalelere ..

Edebi makaleler dil , edebiyat , sanat alanları ile ilgili yazıları içeren türdür. Bu konuların alt başlıkları ile ilgili bir sınırlandırma yoktur. Ve yine her konu yazılabilir. Yazılacak olan konunun dili , hitap ettiği kesime uygun olmalıdır ve yine konu ile başlık arasında mutlak bir uyum sağlanmalıdır.

Bilimsel Makaleler ile ilgili sizlere okuyabileceğiniz bir kitap tavsiyemiz var !

  • Robert A.Day , çev.Gülay Aşkar Altay ,How to Write and Publish A Scientific ( Bilimsel Bir Makale Nasıl Yazılır ve Yayımlanır ? )

 

Makale ve türleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık . Okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.