Kolojen Nedir ?

Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bu yazımızda sizlere kolojen nedir , insan vücudu için ,  özellikle cildimiz için önemi nedir bahsetmeye çalışacağız.

İnsan vücudu devamlı yıpranır ardından onarılır ve hayatı bu döngü içerisinde devam eder. Yıpranırız çünkü ; dış etmenler bizi etkiler . Gündelik hayatımızda yaşadığımız olaylardan etkileniriz. Üzülürüz , stres yaşarız. Buna bağlı olarak da vücudumuz belirli zamanlardan sonra sinyal verir ve der ki ; ” Ben bu kadarına katlanamıyorum..!  ”

Bunun sonucunda da vücudumuzda gözle görülür değişiklikler olur . Nedir bu değişiklikler diye soracak olursanız hemen birkaç örnek ile açıklamaya çalışalım.Mesela saç derimiz hasar görür , saç dökülmesi yaşarız. Vücudumuzda lokal olarak kaşınmalar , kızarıklıklar , deri dökülmeleri olur. Eklem ağrıları çekeriz. Bağ dokumuzda bozulmalar meydana gelir .

Peki bunları yeniden onaran nedir ? Ya da onarılır mı ?

-Evet onarılır. Ve bunları onaran bir protein olan ” Kolojen ” dir.

Kolojeni tek bir kelime ile açıklayın deseler ” Bağlayıcı ” derdik herhalde . Neden mi ?

Çünkü ; kolojen tüm dokularımızı bir arada tutmaya yarar. Onu bir yapıştırıcı olarak düşünebiliriz .

Vücudumuzda yer alan proteinler arasında en çok bulunanın kolojen olduğunu duymuş muydunuz ? Ama … İnsan vücudunda en çok bulunan protein olan kolojenin diğer tüm proteinler gibi belirli yaşlardan sonra yavaş yavaş azalmaya başladığını biliyor musunuz ?

Eğer bilmiyorsanız , hatırlatalım !

İnsan vücudu 25-26 yaşlarından sonra yavaş yavaş kolojen kaybetmeye başlar . İlerleyen yaşlarda ise bu kayıp gözle görülür şekilde artar. Ve bizlerde deriz ki ” Yaş 35 , yolun yarısı.. ” işte durum tam da böyle değil . Yani 35 yaşındasınız ve yolun yarısında olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ama bunu değiştirmek tamamen sizin elinizde ! Yarı yolun çıtasını 45 e 50 ye çıkartmak size bağlı..

Peki nasıl çıkartabiliriz gibisinden sorular duyar gibiyiz 🙂

Tabii ki et , sebze , meyveler ( özellikle kırmızı meyveler ) ,  resveratrol  bakımından zengin yiyecek/içecekler , C vitamini içeren besinler , jelatin ( büyük bir bölümü kolejen içeriklidir. )  Bunlar yanında takviye edici gıdalar da tüketebilirsiniz. Tüm bunları hayatınızın bir parçası yaptığınız sürece yaşlanma belirtileri , kolojen kaybı gibi durumların önüne geçmiş olacaksınız. Bu da size daha sağlıklı , dinamik ve hayattan tat alan bir gelecek sunacak 🙂 Bunu kim istemez ki ?

Ve unutmadan .. Kolojen rezervinizin azalmasına hazır gıdaların , sigara/alkol tüketiminin neden olduğunu biliyor muydunuz ? 

Şekerden , paketli gıdalardan , sigara ve alkol tüketiminden uzak durduğunuz taktirde daha sağlıklı ve genç bir vücuda sahip olacaksınız . Bu da elbette yaşam kalitenizi arttıracak . Her şey sizin elinizde , sağlıklı yaşamı tercih edenlerden olmanız dileğiyle..

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz . Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

 

 

 

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.