İnternet Reklamları ve Vergi Stopajı

Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bugünkü yazımızda internet reklamlarının vergi stopajı kapsamına alınmasından ve kesilecek vergiden söz edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre artık internet üzerinden reklam yapan , reklamlar için aracı olan ve gelir elde eden her şahıstan elde ettikleri gelirleri üzerinden  %15 oranında gelir/kurumlar vergisi kesilecek.  Bu vergi kesiminde şahısların vergi mükellefi olup olmadıklarına bakılmayacak  . Bu yayımlanan karar ile birlikte kayıtlı ekonomiye geçişi sağlamak / hızlandırmak ve vergi güvenliğini elde etmek amaçlanıyor. Kararlaştırılan uygulama 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile geçerli olacak.

Bu durumun Google Adsense üyeleri için biraz farklı olmasını bekliyoruz . Eğer yeni sistem uygulanırsa  İrlanda ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği Adsense kullanıcılarının bu yeni vergi düzenlemesi için ekstra bir işlem yapmasına gerek kalmayacak . Çünkü ; Google size ödediği kazançtan vergi tutarını kesip direkt olarak devlete ödemesini gerçekleştirecek . Bu durum Google Play uygulamasında da aynı şekilde yapılmaktadır. Fakat bu durumun gerçekleşebilmesi için Google Adsense hesabınızdan gerekli ayarları yapmanız ve vergi ödemesini otomatik olarak ayarlamanız gerekmektedir. [ Google Adsense – Ödeme Yöntemleri – Aylık Olarak ayarlamanız gerekmektedir. ]

Bu karar sonrası birçok forumda , blogda konu ile alakalı yazılar paylaşılmaya başlandı . Ve hepsindeki ortak düşünce ” Zaten ne kazanıyoruz ki , devlet onu kessin. Devlet 3-5 kuruşumuza mı göz dikti ” yönünde.. Evet belki haklılar 3-5 kuruş kazançları var ve bunun %15 ‘ini vergi olarak vermek durumunda kalacaklar ama devletin böyle bir politika izlemesindeki amaç ; haksız kazanç sağlayan şahısların / şirketlerin önüne geçmek olacaktır.

Yeni karara göre uygulanacak adımların ilerleyen tarihlerde, özellikle yeni yıldan sonra daha açık ve net olacağına inanıyoruz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yeni yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.