G-20 Nedir ?


G-20 Nedir ? başlıklı konumuza hoşgeldiniz değerli Bilimsell.com okuyucuları ! Bu yazımızda sizlere G-20’nin ne olduğu , hangi ülkelerin bu kapsamda yer aldığı gibi bilgiler vermeye çalışacağız.

G-20 dünyanın ekonomi olarak en önde gelen 19 ülkesi ve Avrupa Birliği’nden oluşan bir zirvedir. Group of Twenty ‘ nin kısaltması olan ” G20 ” adıyla bilinir. Kurulduğu tarihte( 1976 yılında ) G7 adıyla bilinmektedir . G7’ye dahil olan ülkeler ; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Japonya, Fransa, İtalya ve Birleşik Krallık ‘tır. Daha sonraları bu üye ülke sayısı artmış ; Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Türkiye ‘ de dahil olmuştur. Kuruluşunun amacı gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeleri bir araya getirmek , bilgi alış-verişinde bulunulmasını sağlamaktır. Bu kuruluşa göre zirveye ev sahipliği yapan ülke , G20 ‘ye üye olmayan ülkeleri de toplantıya davet etme hakkını elinde bulundurmaktadır. G20’nin ilk zirvesine ABD ev sahipliğinde George Bush başkanlık etmiştir.  Her G20 zirvesinde ekonomi ile bağlantılı bir öncekini tekrar etmeyen , güncel konu başlıkları tercih edilmektedir.

 

2018’in G20 Zirvesi Arjantin’in Buenos Aires kentinde iki gün sürecektir. İlk oturumda ( Özel Oturum )  ele alınacak husus ” Adil ve Sürdürülebilir Gelecek ” konusudur. Zirve 3 genel konu üzerinden oturumlar halinde devam edecektir. İlk oturum ” İnsanları İlk Sıraya Koymak, Küresel Ekonomi, Çalışma Hayatının Geleceği ve Kadının Güçlendirilmesi ” konusu olarak belirlenmiştir. Macri’nin açılış konuşmasının ardından oturumlar başlayacaktır.  Zirvenin son günü olan ikinci günü ”Konsensus Oluşturmak-Sürdürülebilir Kalkınma ve İklim Sürdürülebilirliği” başlıklı oturumu ile başlayacaktır.  Zirvenin son oturumu olan üçüncü oturumun konusu ise ” Fırsatları Elde Etme – Altyapı, Enerji ve Sürdürülebilir Gıda Geleceği ” olarak belirlenmiştir. Liderler bu konudaki bilgi ve düşüncelerini aktararak oturumları sonlandıracaklardır. Daha sonra bir bildirge imzalanacak ve Macri’nin kapanış konuşması ile zirve son bulacaktır.

 

G20 zirvesinin ardından katılımcı ülkeler ve diğer ülkelerin nasıl bir adım atacağını , tartışılan ve üzerinde karara varılan konuların gerçekleştirilip , gerçekleştirilmemesini hep birlikte gözlemleyeceğiz.

 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın .

 Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.