Çingene Kızı Mozaiği

Çingene Kızı Mozaiği Nizip’te Fırat Nehri kıyısında bulunan Zeugma Antik Kentinde 1998 yılındaki kazı çalışmaları sırasında tespit edilmiş ve çıkarılmıştır. Mozaik yaklaşık 300 metrekarelik bir alan üzerine yapılmıştır. Çingene Kızı isminin verilmesi de üzerindeki figürün betimlenişinden ibarettir. Bu figürün Büyük İskender ya da Yer Tanrıçası olan Gaia olabileceği üzerine tartışmalar vardır. Ama kayıp parçaları olduğu için ve eser ile ilgili bir yazılı veri tespit edilemediğinden dolayı net bir şey söylemek mümkün değildir.Eser M.S 2.yüzyıla tarihlenir.

Çingene Kızı Mozaiği , Fotoğraf kulturportali.gov.tr’den alınmıştır.

Eserin bulunduğu antik kent yani Zeugma ; Büyük İskender’in generallerinden birisinin kurduğu bir kent ile ( Selevkeia Euphrates ) onun karşısına karısının kurduğu Apama kentinin bir köprü ile birleştirilmesinden meydana gelir. Kent M.Ö 31 yılında Roma’ya bağlanınca adı geçit-köprü manasında olan Zeugma olarak değiştirilmiştir. Bu kent sanat alanında önemli eserler ortaya koymuş , sanatın hamiliğini ( koruyuculuğunu ) üstlenmiştir.

Yukarıda bu mozaiğin parçalarının kaybolduğundan bahsetmiştik. Bazı parçaları ise 1960 yıllarındaki kaçak kazılar neticesinde yasa dışı yollar ile yurt dışına kaçırılmıştır. ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Eyalet Üniversitesinde sergilenen “Çingene Kızı” mozaiğinin 12 adet parçası. geçtiğimiz günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın çalışmaları ve görüşmeleri sonucunda  THY uçağı ile Türkiye’ye getirilmiştir.

THY Basın Müşaviri Yahya ÜSTÜN konu ile alakalı olarak resmi Twitter hesabından ” Ülkemizin tarihi mirası, Çingene Kızı Mozaiği’nin eksik parçalarını Chicago – İstanbul uçuşumuz ile evine geri getirdik. Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olarak, bu toprakların sahip olduğu tüm değerlere katkı sağlamaya devam ediyoruz.. ” açıklamalarını yaptı.

Yurt dışından getirilen parçalar üzerinde çeşitli hayvan tasvirleri , bitkisel bezemeli tasvirler , insan figürleri görülmektedir.  Çingene Kızı Mozaiği’nin süsleme biçimi İstanbul Büyük Saray mozaiklerini andırmaktadır. Büyük Saray Mozaiklerinde de benzer figür tipleri , yumurta akı zemin anlayışı görülmektedir. Çingene Kızı Mozaiği daha gerçekçi bir anlayış sunmaktadır. Figürlerin işlenişi daha nettir.

Kayıp Parçalar

 

Kayıp parçaların ülkemize geri getirilmesini sağlayan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri olmak üzere , emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yeni bir yazıda görüşmek dileğiyle..Esen kalın !

 

 

 


Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.