Bulut Teknolojisi | Cloud Technology

Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları , ” Bulut Teknolojisi | Cloud Technology ” başlıklı konumuza hoşgeldiniz. Bu konumuzda başlıktan da anlayacağınız üzere bulut teknolojisinin ne olduğu , şu an fayda sağlıyor mu ? , ileride ne gibi faydalar sağlayabileceği hususunda naçizane bilgilendirmede bulunacağız.

Bulut Teknolojisi Nedir ?

-İnternette arattığınızda en genel ve kısa tanımı ile ; internet üzerinden, erişimde bulunulan yazılım uygulamaları, veri depolama hizmeti ve işlem kapasitesi olarak tanımlanmaktadır. Bu sistem API ler ile kullanılmaktadır.

Günümüz teknolojisinin getirdiği yenilikler sonucunda  çektiğimiz tek bir fotoğraf bile 1 MB gibi bir boyuta ulaşıyorsa , hele ki video kaydı vs yapıyorsak bu boyutların çok daha fazla olduğunu bilmeyeniniz yoktur. E birde çektiğimiz kayıtları ( Fotoğraf / Video vs ) ” Ha bugün , ha öbür gün silerim ” deyip , silemeyenlerdenseniz vay halinize ! Bunu birde belleği az bir cihaz ile yapıyorsanız yandınız demektir . Size kötü bir haberimiz var ! ” Depolama Alanı Yetersiz ” uyarı ile karşılaşmanıza ramak kaldı bilginiz olsun ..

Yukarıda verdiğimiz örnek bu işin en basite indirgenmiş hali , bu örneği birde yüksek trafikli sunucularda , hosting şirketlerinde , bankalarda , resmi dairelerde vs vs kullanılan bilgisayarlarda düşünelim . Ne yapacağız ? Başka veri kabul etmesek.. Sistemi kapatsak.. nasıl olur ? Şahsi hesaplarda geçici bir süre olur belki ama büyük çaplı firmalar ne yapacak ? İşte tam da burada Bulut Teknolojisi işin içine girmeye başlıyor !

Sizin verilerinizi topluyor , sizin için alan açıyor . Verilerinizin güvenliğini sağlıyor . Böylesine bir      ” Online Veri Depolama ” sisteminin hayatınızı nasıl etkilediğini düşünün .

Peki bundan birkaç yıl önce ne yapıyordu bu firmalar kardeşim ? diye soracak olursanız ;

-HDD ler üzerine backup yapılarak işlemler yürütülüyor , depolama sağlanıyordu .  E bu da belli zamandan sonra büyük bir maliyet anlamına geliyordu.

Bulut Teknolojisi ile hızlı ve güvenli veri aktarımı , yedekleme zamanlaması ve maliyeti sağlanarak hem işler kolaylaşmaya hem de maliyet azalmaya başladı .

Bulut Teknolojisinin Türleri Var Mıdır ?

-Public Cloud (Genel Bulut) : Kendi sisteminizi kurabileceğiniz türdür. Küçük ölçekli firmalar için uygundur. Ödediğin kadar hesabı vardır.

-Private Cloud (Özel Bulut) : Daha büyük şirketlere yöneliktir. Özel sistemler kurulur.

-Hybrid Cloud (Melez Bulut) : Güvenlik esastır. Her yaklaşımda tedbir alınır. Public ile Private’in sentezi diyebiliriz.

-Community Cloud (Topluluk Bulut) : Kollektif sistemdir. Birden çok sunucu barındırır. Çok fazla tercih edilmez. Güvenlik açısından diğerlerinde farkı yoktur , güvenlidir.

Hiç zararlı yanı yok mu ?

Olmaz mı , tabii ki var . Bahsetmiş olduğumuz sistem internet üzerinden sağlandığında en ufak bir açıkta , log da , bug da geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir.

İnternet üzerinden uygulandığını söyledik. Haliyle internete erişimin olmadığı zamanlarda bu teknolojiden ne yazık ki faydalanmak olanaksız.

Bulut Teknolojisine nereden ulaşabilirim ? Satın alabilir miyim ? 

Tabii ki satın alabilirsiniz. Google Drive , iCloud , Drop Box , Yandex Disk , Sky Drive ,  akla gelen ilk uygulamalar . Bunların yanında telefon nezdinde düşündüğümüzde telekomünikasyon şirketlerinin ücretsiz sağladığı hizmetlerde mevcut. ( Belli sınırlamalar getirmekteler  . )

Bir de özel olarak Bulut Teknoloji satan firmalar var fakat bunlara örnek göstermek sizleri yanıltmak ve reklam olacağından dolayı isim vermeyi uygun bulmuyoruz. Sadece belirtmek isteyeceğimiz konu ; Fiyatlandırması bariz ucuz olanları tercih etmemeniz yönündedir. Genellikle büyük firmalar , web sitelerine fiyat koymazlar . Özel olarak iletişime geçip , fiyat alırsınız. Kısacası merdiven altı satıcılardan kendinizi koruyun .

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz , bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

 

 


Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.