Blog | Blogger

Merhabalar değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bugünkü yazımızda blog nedir ? , blogger kimdir ? bahsetmeye çalışacağız.

İnternete girdiğinizde  arama motorlarında bir şeyler arattığınızda  önünüze alakalı , alakasız bir sürü internet sitesi çıkıyor. Bunların içinde ihtiyacınız olan bilgiyi içeren siteye giriş yapıyorsunuz . Sağında solunda reklam , kategoriler , en altta iletişim bilgileri keza yine en altta aylara , yıllara göre kategorilenmiş bir sürü bölüm görüyorsunuz . İhtiyacınız olan bilgiyi alıyor ve web sitesinden ayrılıyorsunuz. Ama girdiğimiz sitenin şu an içinde bulunduğunuz site gibi bir blog sitesi olduğunun hangimiz farkındayız ? Belki bunu söylemeseydim Bilimsell.com unda bir blog sitesi olduğunu bilemeyecektiniz. 🙂

Bu blog siteler şahısların ya da çok az da olsa kurumların açmış olduğu genelde her gün paylaşımda bulundukları sitelerdir. Bloglarda aklınıza gelebilecek her türlü bilgi yer alabilir. Evrensel olarak baktığımızda yurt dışı bloglarında paylaşılan yazıların daha kapsamlı ve ihtiyaca yönelik olduğunu gözlüyoruz. Ülkemizde ise daha genel geçer yazıların paylaşıldığını görüyoruz. Ülkemizdeki blogların amacı ” kişiye fayda sağlamaktan ”  ziyade ” bloggerın ( biraz sonra açıklayacağız . ) ” cebini doldurmak ” için yazdığı yazılardan ibaret olduklarını anlamak güç olmasa gerek… Bunu anlamanın en basit yolu ise yazıların içeriğini kontrol etmek olduğunu hatırlatalım . İlkokul , lise çağında olan öğrenci kardeşlerimizin açmış olduğu ve ” profesyonel ” görünen blogların içeriğine baktığınızda kopyala – yapıştır yapılarak yazılmış (!) yazılar ile karşılaşırsınız. Ya da konuya hakim olmamalarına rağmen ” boylarından büyük işe kalkışma ” sayabileceğimiz yazılar paylaştıklarını görebilirsiniz ve bu gibi durumlarla karşılaşmak hiç de şaşırtıcı değil . Çünkü ; blog sitesi açmanın önünde hiçbir engel yok ! Herkes açabilir .. Yeter ki ilk etapta 50-60 TL paranız olsun. Haaa bu değil ki bahsettiğimiz kişiler yararlı konular yazmıyor , paylaşmıyor tabii ki aralarında konulara hakim , özgün yazılar paylaşan kardeşlerimizde var.

Peki arkadaşım sadece bu bahsettiğin kişiler mi basit , kötü yazılar yazıyor , yaşını başını almış kişilerin hepsi özgün , yararlı yazılar mı paylaşıyor diye soracak olursanız ; tabi ki yaşını başını almış , görmüş geçirmiş , konuya hakim olduğunu sanan kişilerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok . Belki bizde bunlardanız, bilemeyiz 🙂 Bunu siz değerli okuyucularımızın yorumları sayesinde öğreneceğiz .

Blogger Nedir ?

En basit tanımı ile blog sayfasında yazı yazan kişilere verilen addır. Bu kişilerin yazdıkları konular ile ilgili bilgiye hakim olması gerekir. Eğer ki bilgiye hakim değilse , bir bilenden alması ve aldığı kişiyi ve aldığı yeri kaynak olarak göstermesi gerekir. Böyle olduğu sürece daha sağlıklı yazın hayatı ile blog yazmaya devam edeceklerdir. Tavsiyemiz özgün yazılar ile yazmaları fakat her konu hakkında detaylı bilgiye sahip olamayacakları için , onaylanmış yazılardan faydalanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bloglar Kazançlarını Nereden Elde Eder ?

Bloglar sitelerine reklamlar alarak kazanç sağlarlar. Bu reklam şahıslardan ya şirketlerden olabilir. En bilineni ise Google Adsense reklamlarıdır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

 

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.