Beklenti Yönetimi (Expactation Management) Nedir?

Beklenti Yönetimi (Expactation Management) Nedir?

En temel anlamıyla beklenti, belirsiz şartlarda olmasını öngördüğümüz yahut beklediğimiz sonuçtur. Gelecekle ilgili olduğu için gerçekçiliği sorgulanabilir. Beklentiler karşılığını bulmadığında üzüntü, hayal kırıklığı gibi sonuçlar doğurabilir. Tam tersi durumda ise minimum tutulan beklenti karşılığında alınan sonuç maksimum olumlu hisse sebep olabilir. Bu yüzden insanın beklentisini yönetebiliyor olması, kendisine yapabileceği en büyük iyiliklerden biridir.

Beklenti Yönetiminin Faydaları

Kişi herhangi bir konuya, duruma, veya birine karşı edinebileceği beklentileri kontrol altına almayı başarırsa, hayattan, o kişiden veya durumdan daha fazla tatmin olur, daha az şikayet eder, daha az hayal kırıklığına uğrar, olası durumlara karşı daha hazırdır. Mantıksal hareket etmesi kolaylaşır. Uzun vadeli yaptığı planlar daha güvenilir olur. Dışarıdan beklemeyi terk ettikçe, kendinden beklemeye başlar. Böylece hayatında birçok işini kendisi halledebilen, kendini tatmin ve mutlu edebilen, tek başına da başarabilen bir birey olur.

Beklentinizin Dışarıdan Yönetilmesi

Beklenti yönetimi diye bildiğimiz, İngilizce adıyla expactation management, aynı zamanda kötüye kullanabilecek bir uygulamadır. Ne yazık ki ekonomik ve politik alanlarda sıklıkla kullanılır. Karşının beklentisi minimuma düşürülür. Böylece yapılan en ufak artış, olumlu hareket, aslında kale bile alınmayacak ölçüdeyken, beklentiniz düşükken geldiği için sizi tatmin eder ve o hareketi gözünüzde büyütürsünüz. Birebir ilişkilerde de keza beklentinizi düşüren insanlardan gelen en basit iyiliğin ardından sizin için ondan iyisi yoktur. Beklentiniz yönetime alındığında, algınız da yönetime alınmış olur. Artık yapılan iyiliği, hareketi eskisi gibi algılamazsınız. Hataları küçümser, iyilikleri gözünüzde büyütürsünüz.

Bunu Nasıl Yaparlar?

Size üç vaat edip beş verdiklerinde çok şey yaptıklarını hissedersiniz. Ancak sekiz vaat edip beş verirlerse, yaptıkları iş totalde aynı olmasına rağmen ikinci durumda kişiden şikayet edersiniz. Durum sizi tatmin etmez.

Bunun Neden Farkına Varamayız?

Çünkü insanın dünyası algıladıklarından ibarettir. Algıdan öteye gitmekte zorlanırız. Algıladığımız şeyi gerçek kabul etmeye meylederiz. Her şeyi gördüğümüz, duyduğumuz, düşündüğümüz gibi kabul etmek en kolayıdır.

Nasıl Engelleriz?

Beklentimizin ve ardından algımızın yönetilmesini istemiyorsak bazı noktalarda dikkatli olmamız gerekir. En yakınımızdan gelen vaade bile başlarda kulak asmamak ve irdelemek gelinebilecek en iyi yoldur. İrdelemenin ardından kişinin potansiyeli buna el veriyorsa minimumu ondan bekleriz. Kimseden yapabileceğinden fazlasını, yapması gerektiğinden azını beklemeyiz.

 

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.