Ayasofya’nın Gizli Tarihi

 

Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları !

Bugünkü yazımızda Erhan ALTUNAY ve Pelin ÇİFT ‘in birlikte kaleme aldığı , insanı adeta İstanbul’a götüren , Ayasofya’yı yaşatan , Ayasofya’nın bilinmeyenini öğreten , neleri gizli kaldığını ya da kalmış gibi göründüğünü gösteren başucu olarak okunabilecek bir kitaptan bahsedeceğiz.

Ayasofya’nın Gizli Tarihi …

Öncelikle kitabın yazarları olan ;

Erhan ALTUNAY Kimdir ?

İstanbul doğumludur. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği okumuş, konuyu öğrendikten sonra para kazanmak gerekliliğinden Marmara Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmıştır. Bu yüzden de hayatını dış ticaretten kazanmaya çalışmaktadır. Yıllarca TRT Radyo-3’te Aykut Sporel, Sezen Cumhur Önal, Engin Arman, Faruk Yener gibi ustaları hayranlıkla dinledikten sonra, radyoculuk ile Yapı Radyo’da tanışmış olup orada dört yıla yakın bir süre “Vanilya ve Çikolata” , “…Ve Jazz” gibi jazz programları ile “Troubadour” ve “Barocco” gibi klasik müzik programları ve “Kleopatra’nın Burnu” gibi mitoloji programları hazırlamıştır. Yapı Radyo’nın yayın hayatına veda etmesi ile Troubadour programını Açık Radyo’ya, Vanilya ve Çikolata’yı da Radyo 92nokta3’e taşımıştır. Daha sonra Radyo Kozmos’ta Troubadour’u ve Vanilya ve Çikolata’yı devam ettirmiş, Alem FM’de de “Deniz ve Mehtap” isimli bir program yapmıştır.

Pelin ÇİFT Kimdir ? 

İstanbul doğumludur. Saint Joseph Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği okumuş, konuyu öğrendikten sonra para kazanmak gerekliliğinden Marmara Üniversitesi’nde İşletme master’ı yapmıştır. Bu yüzden de hayatını dış ticaretten kazanmaya çalışmaktadır. Yıllarca TRT Radyo-3’te Aykut Sporel, Sezen Cumhur Önal, Engin Arman, Faruk Yener gibi ustaları hayranlıkla dinledikten sonra, radyoculuk ile Yapı Radyo’da tanışmış olup orada dört yıla yakın bir süre “Vanilya ve Çikolata” , “…Ve Jazz” gibi jazz programları ile “Troubadour” ve “Barocco” gibi klasik müzik programları ve “Kleopatra’nın Burnu” gibi mitoloji programları hazırlamıştır. Yapı Radyo’nın yayın hayatına veda etmesi ile Troubadour programını Açık Radyo’ya, Vanilya ve Çikolata’yı da Radyo 92nokta3’e taşımıştır. Daha sonra Radyo Kozmos’ta Troubadour’u ve Vanilya ve Çikolata’yı devam ettirmiş, Alem FM’de de “Deniz ve Mehtap” isimli bir program yapmıştır. Halen TRT 1’de Çarşamba akşamları Diriliş Ertuğrul’dan sonra canlı olarak ekrana gelen ” Pelin Çift ile Gündem Ötesi ” programının moderatörlüğünü yapmaktadır.  Yine TRT1’de ekranlara gelen ” İyi Fikir ” adlı programında sunuculuğunu sürdürmektedir.
Kitapta neler anlatılıyor ? 
 1. Ayasofya’nın içindeki gizemli sembollerin anlamı ne?
 2. Hangi gizli örgütler Ayasofya’ya izlerini bıraktı? Bu işaretler hangi amaçla mabede kazındı?
 3. Ayasofya’nın dehlizleri nerelere uzanıyor?
 4. Tapınak Şövalyeleri Ayasofya’yı nasıl hedefine aldı? Ayasofya’da hangi Kutsal Emanetler’i aradı?
 5. Mabedi kirletmek adına içinde türlü sapkınlıklar yapanlar kimlerdi?
 6. Ayasofya düşmanı Venedikli Dandolo’nun mezarı neden Ayasofya’nın içinde?
 7. Fatih Sultan Mehmet, fetih sonrasında kılıç hakkı Ayasofya’da hangi değişiklikleri yaptırdı?
 8. Fatih Sultan Mehmet’in Bellini’ye yaptırdığı ünlü tablosu Ayasofya’yla ilgili hangi sırrı saklıyor?
 9. İstanbul işgal altındayken “Ayasofya’da haç görmektense onu yıkarım!” diyerek düşmandan koruyan gizli kahramanlar kimlerdi?
 10. Osmanlı’nın Cami-i Kebir’i nasıl müzeye dönüştürüldü?
 11. Neden hâlâ küresel güçlerin ve ezoterik örgütlerin hedefinde?
 12. Ayasofya’yı, okudukça anlayacak anladıkça sevecek sevdikçe sahipleneceksiniz.

Soru – cevap şeklinde terminolojiye uygun  akıcı bir dil ile kaleme alınan kitapta , konular ile ilgili daha akılda kalıcı olması için basılmış birden çok resimde mevcut. Bu resimler sayesinde Ayasofya ‘ya doğru bir gezinti sizleri bekliyor..  Bu gezinti sırasında hakkında az bilgiye sahip olduğumuz dehlizleri de görebileceksiniz. Neler olduğunu , ne amaçla kullanıldığını , nereden ulaşıldığını bu kitapta bulabileceksiniz .

Yapının mimarlarının kim olduğundan , yapıyı oluştururken ne gibi hengameler atlatıldığından , ne zaman , ne şekilde onarım geçirdiğinden söz eden Sn. Erhan ALTUNAY’ın derin ve engin bilgilerini açık bir şekilde kalemine döktüğünü sizlerde fark edeceksiniz ve kitabın 248.sayfasına yani son sayfasına geldiğinizde ” Ne çabuk bitti ! ” diyebileceğiniz bir kitap olduğunu anlayacak ve tasviye edebileceğiniz bir kitap raflarınıza eklenmiş olacak.

Kitabı birçok kitapçıdan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bizler buradan reklam olmaması adına fiyat olarak tavsiyede bulunmak istemiyoruz. Bu yazıyı okuyup kitabı temin eder ve bitirdikten sonra yorumunuzu bizlere iletirseniz çok memnun olacağız .

Keyifli okumalar dileriz 😉

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.