AKK Nedir ? Kaldırıldı mı ?
Merhaba değerli Bilimsell.com okuyucuları ! 

Bugünkü yazımızda internet kullanımı için oldukça önemli olan ” AKK Nedir ? Kaldırıldı mı ? ” konusunu ele alacağız.

AKK Nedir ?

AKK , Adil Kullanım Kotasının kısaltmasıdır . Bazı yerlerde Adil Kullanım Koşulları olarak da karşınıza çıkabilir. Teknik terim olarak açıklamak gerekirse ; İnternet kullanıcılarının yani bizlerin uyguladığımız işlemler sonucunda elde edilen veri trafiğini ve buna bağlı sorunları , verimlilik performansının azalmasının önüne geçmek için kullanılan sisteme verilen addır. Fakat halk arasındaki kullanımı ” Kısıtlama ” olarak görülmektedir. Çünkü ; yukarıda da bahsettiğimiz üzere yaptığımız her işlemin sonucunda belirli bir trafik elde ederiz ve bu elde ettiğimiz trafik neticesinde de bir nevi güç kaybederiz . İnterneti aktif olarak kullanan kişiler için büyük bir sorun teşkil etmektedir.  Şöyle ki kullandığınız hız çerçevesinde size sunulan kotanın ,  örneğin 10 GB kullanım sonunda hizmet hızının 8 den 5 e düştüğüne dair bir koşul olduğunu ele alalım . Böylesi bir durumda 1 GB lık bir dosyayı önceki hızda ( yani 8 MB ) 10 dakikada indirebiliyorken , AKK sınırlamasına takıldıktan sonra yine aynı boyutta bir dosyayı ( koşullar gereği 5 MB ye düştüğünü varsayalım ) 18 dakikada indirebileceğiz.

AKK Kalkacak mı ?  

Bakan Arslan’ın yaptığı açıklamaya göre ” Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş olacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen kaldırılacak. Özellikle gece kullanılan internette kotadan düşülmeyecek” denildi .  Bakan Arslan buna ek olarak internetin bilinçli kullanımı konusunda eğitimlerin yapılacağına ve gençlerin daha sağlıklı bir ortamda yetiştirilmesine değindi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yaptığı açıklamada ” AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirme ve kademeli geçiş sağladık. AKN 2019’da kaldırılacak ” dedi.

31 Aralık 2018 tarihinde AKK tarihin tozlu raflarına kaldırılacak…

AKK Sorgulayabilir miyim ? 

Evet , sorgulayabilirsiniz. İnternet sağlayıcınızın resmi web sitesinde ” Kota Sorgulama ” bölümünden gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

AKK Kaldırılması Sonucunda Neler Değişecek ? Fiyatlar artacak mı ?

AKK nin kaldırılması ile birlikte internette yeni bir dönem başlayacak denebilir. Şöyle ki ; verilerin yüklenme / indirme hızlarında düşüş yaşanmayacak ve daha aktif bir kullanım sunulacak. Veri aktarımı daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek . İnternet kullanımında KOTA sınırlaması olmadan , özgürce kullanım deneyimi yaşanacak . Fakat tüm bunlar olurken eskiye göre internet paketlerinin fiyatlarında ciddi ve bir o kadar da fahiş fiyat uygulaması beklemekteyiz. Aylık GB aşımında internet paketlerimize ek ücret uygulaması görülecek , kullanıcıların bu hususta dikkatli olmalarının gerekliliğine inanıyoruz. ” Kotalı ” ve ” Kotasız ” sunulacak yeni paketlerin seçiminde ince eleyip , sık dokumaları internet kullanıcılarının faydasına olacaktır. Diğer internet sağlayıcı firmaların paketleri ile kıyaslama yapmaları ve seçimlerini bu kıyaslamalar sonucunda gerçekleştirmeleri konusunda uyarıda bulunmak isteriz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz , bir sonraki yazımızda görüşünceye dek esen kalın…

 

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.