2019 Yılı Teknolojik Anlamda Neler Getirecek?

Yeni yıla damgasını vuracak birçok ürün 2019 yılında insanların hayatlarında büyük değişikliğe yol açacak. Peki, 2019’da beklenen teknolojik gelişmeler nelerdir? İşte yanıtlar:

2019 Yılı Teknolojik Anlamda Neler Getirecek?

5G Mobil Uygulama: Yeni nesil şebeke 5G, hız ve erişebilirlik alanında çığır açacak. İlk önce gelişmiş ülkelerde kullanılması beklenen 5G, 2019 yılının sonlarında doğru neredeyse her yerde karşılaşabileceğimiz bir teknoloji olacak. Bu sayede hayatımız daha hızlı ve kolay erişilebilir vaziyette olacak . Bilgiye erişmek eskiye oranla daha mümkün kılınacak.

Chatbot: İnsanlarla internet üzerinden konuşmak için tasarlanmış olan Chatbot programları, 2019 yılında bilgisayar ve telefonların kullanım şeklini de değiştirecek. Seri şekilde yazışmaya olanak sağlayan bu programlar sayesinde kişiler arası yeni bağların kurulması beklenmekte. Bu durumun ülkemiz şartlarında geri dönüşü ne olur bilinmez fakat bu programların amacı dışında da kullanılacağı kabul edilebilir bir gerçek.

Akıllı Hoparlör: Amazon Alexa, Google Home gibi akıllı hoparlörler kullanıcılar tarafından büyük ilgi gören programlardır. Bu hoparlörlerin kullanımı 2019 yılında daha da çok yaygınlaşacak ve akıllı hoparlör sayesinde kullanıcılar herhangi bir kablo olmadan sorularını ve isteklerini sesli bir şekilde cihazlarına aktarabilecek. Bu sayede zaten gelişmekte olan internet radyoculuğu ve televizyonculuğu akıllı hoparlör ve buna bağlı olarak mikrofonlarla daha sağlıklı yayınlar yapmaya başlayacaklardır.

E-Spor: 2019 yılında e-spora yapılacak olan yatırımların daha da artması bekleniyor. Şu an Türkiye’de 4 milyon, Dünyada ise 200 milyona yakın spor oyuncusu bulunuyor. Gün geçtikçe insanların ilgisini çekmeyi başaran e-spor, yaygınlaşmaya devam edecek. Bu yaygınlaşma ile birlikte,  kurulan e-spor takımlarının sayısı artacak ve oluşturulan turnuvaların sayısı da buna paralel olarak artacaktır. Bu sayede bu spora gönül veren milyonlarca kullanıcı daha fazla kitle ile oynadıkları oyunların tadını çıkaracak.

Domain Avı – Domain ( Alan Adı ) : 2019 yılında internet sitesi kurabilmenin ilk adımı olarak nitelendirilen domain ( alan adı ) avlarının çoğalmasını bekliyoruz. Domain avı nedir ? diye soracak olursanız daha önce kullanımda olan ve süresinin bitimine az kalmış , kaliteli ve akılda kalıcı olan alan adlarının takibi ve akabinde takip eden kullanıcıya yani avcıya geçirilmesine denir. 2018 yılında domain satışlarında dünya genelinde yüksek alışverişler gerçekleştirilmiş ve bunların bazılarının domain takibi sonucunda yeni kullanıcıya geçirilip ( yeniden kaydetme ile ) satımının yapıldığı görülmüştür. Durum böyle olunca 2019 yılında bu alım-satımların , avcılığın neredeyse 2 katına çıkmasını öngörüyoruz. Konu ile ilgili ilerleyen dönemlerde ” 2019 Yılında gerçekleştirilen domain satışları ” başlığı altında bir yazı ile genel tabloyu siz değerli okuyucularımıza sunmayı hedefliyoruz.

Yeni bir yazıda görüşünceye dek esen kalın..

Görüşleriniz bizim için önemli , yorumlarınızı iletebilirsiniz.